نامه انجمن به دکتر سمنانیان در خصوص اصلاح آئین نامه ارتقا

یکشنبه 12 مرداد 1393 ساعت 10:50

به نام خدا

مشاور محترم وزیر و رئیس مرکز هیات های امنا و هیات ممیزه

جناب آقای دکتر سمنانیان

با سلام، در رابطه با نامه شماره 545431/15 مورخ 21/10/92 در خصوص اصلاح آیین نامه ارتقا مرتبه اعضای هیات علمی، ضمن تشکر از این که در راستای سیاست های جدید وزارت متبوع اقدام به اخذ نظرات اعضای هیات علمی و اثر دادن آن در آئین نامه های حاکم بر وضعیت شغلی و استخدامی ایشان شده است، مراتب زیر را به استحضار می رساند:

در راستای اجرای مفاد نامه ی فوق، در دی ماه سال گذشته جلسه ای با حضور اکثریت اعضای هیات علمی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان تشکیل شد. در این جلسه موضوع نامه مطرح و مقرر گردید در مورد مواد چهارگانه آئین نامه ارتقا بحث و تبادل نظر شده و پس از جمع بندی نظرات، نتایج حاصل به وزارت علوم منعکس گردد. در همان جلسه موضوع ماده 1 آئین نامه ارتقا( فعالیت های فرهنگی- تربیتی اجتماعی) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

همان گونه که مستحضر هستید میزانی از امتیاز این ماده به عنوان امتیاز وتویی در نظر گرفته شده که اخذ آن حداقل برای ارتقا مرتبه اعضای هیات علمی الزامی بوده و عدم کسب آن مانع ارتقا و یا تبدیل وضعیت استخدامی ایشان می شود. فعالیت فرهنگی نیز از دیدگاهای مختلف دارای تفاسیر متفاوت و متعددی بوده و چنانچه تفسیرهای خاص و سخت گیرانه از آن مدنظر باشد، می تواند مانع کسب امتیازهای لازم و در نتیجه مانع ارتقا افراد شود. این اتفاقی است که متاسفانه الان به وقوع پیوسته و عده ای از همکاران در دانشگاه های مختلف علی رغم داشتن شایستگی های لازم علمی – آموزشی- اخلاقی که ارکان اصلی یک سیستم آموزشی سالم است، به دلیل عدم کسب امتیاز از این ماده، از ارتقا مرتبه بازمانده اند. البته این موضوع نه به دلیل وجود ضعف فرهنگی یا رفتارهای غیرفرهنگی از سوی ایشان بلکه به دلیل همان تفاسیر خاص از مفهومی به عنوان "فعالیت فرهنگی"  و نحوه امتیاز دهی به آن است.

با توجه به موضوعات مطرح شده در بالا و دلایل دیگری که همکاران در همان جلسه مطرح نمودند، پیشنهاد شد امیتاز این ماده از حالت وتویی خارج و به عنوان یک امتیاز مکمل همانند امتیاز سمت های اجرایی درنظر گرفته شود. در این مورد رای گیری به عمل آمد و اکثریت قریب به اتفاق حاضران به این موضوع رای مثبت دادند و موضوع در صورت جلسه ای که به همین منظور تنظیم شد، درج گردید.

با توجه به این که این موضوع بسیار مهم متاسفانه در ارسال نظرات این دانشگاه طی نامه شماره 7265/آ- 92 مورخ 26/12/92 از قلم افتاده است، خواهشمند است دستور فرمایید در بازنگری آئین نامه ی ارتقا این موضوع به عنوان خواست اکثریت اعضای هیات علمی این دانشگاه مد نظر قرار گیرد. پیشاپیش از حسن نظر و توجه جنابعالی تشکر و قدردانی می شود.

با احترام

شورای مرکزی انجمن صنفی اعضای هیات علمی

دانشگاه ولی عصر(عج)- رفسنجان

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد